Blog pyžamo, vznik pyžama
Lifestyle

Pyžamo – nosiť / nenosiť ? – jeho vznik až po súčasnosť

Pyžamo – nosiť / nenosiť ? – jeho vznik až po súčasnosť

Prakticky každý večer si ho každý z nás na seba oblečie. Hovoríme o pohodlnom kúsku oblečenia pyžamo resp. môže byť aj v iných podobách ako nočná košeľa, bavlnené alebo saténové pyžamo, župan, šortky a pod.. Sú dni, kedy by sme najradšej ostali v pyžame počas celého dňa. Trošku z histórie o pyžame. Do Európy sa tento spôsob odievania dostal s kolonionálnou érou, priniesli ho prvý krát Anglický kolonisti, koncom 19. storočia, keď ho prvý krát uvideli v Indii. Tento odev bol určený na celodenné nosenie.  V tom čase ho však v Európe smeli nosiť len muži a požívalo sa predovšetkým v čase odpočinku. Slovo pyžamo pochádza z “pae jamah”, hebrejského výrazu pre oblečenie „zakrývanie nôh“. Iná legenda hovorí, že sa slovo pyjama odvodila z hindčiny či perzštiny a označovalo to široké nohavice stiahnuté v páse šnúrkou.

Priekopníkom v používaní pyžama sa stal lord Deubigh, ktorý si tento nočný odev začal používať a to v ružovej farbe. Prvé dámske pyžamo navrhla Coco Chanel v roku 1920. Tento odev predviedla na vlastnom tele – priamo na pláži vo francúzskom meste Deuville. V dvadsiatych rokoch 20. storočia ženy zo spoločensky vyšších  vrstiev nosili hodvábne pyžamo v kombinácií so sexy lodičkami na vysokom podpätku. Takto dokonale módne vystrojené dámy prijímali návštevy na popoludňajší čaj.

Po druhej svetovej vojne sa z pyžama stal odev, používaný výhradne na nosenie do postele. V šesťdesiatych rokoch generácia hippies začala používať a tak sa pyžamo stalo symbolom kvetinových detí.

Citát

Citát: Robert Fulghum

„Stará láska a nové pyžamo sú nebezpečné.“

Vtip
“Deti nosia pyžamá so Supermanom, len Superman nosí pyžamo s Chuckom Norrisom.”

Spím v pyžame

Výhody:

    1. V chladnejšom ročnom období oceníme ďalšiu hrejivú vrstvu na sebe.
    2. Sexy pyžamá pôsobia na naše polovičky až magicky a môžu vám tak obohatiť spoločný partnerský život.
    3. Človek s kusom látky na tele sa cíti podvedome viac v bezpečí ako keď je nahý .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.