Fashion

Vznik topánok, história obuvi

Obuv:
Slovo obuv pochádza z praslovanského slova *obuvЬ (význam: obuv) odvodeného z praslovanského slovesa *obuti (význam: obuť).

Topánka:
Slovo topánka pravdepodobne pochádza z maďarčiny. V maďarčine sa vyskytuje pomerne zriedkavé slovo topán s variantmi topánka a topány. Význam tohto slova je nasledovný: obuv, ktorá pokrýva celé chodidlo, väčšinou siaha po členok, má krátky zvršok, je z relatívne jemného materiálu, má relatívne málo hrubú podošvu a relatívne jemnejší tvar; opánka. (Opakom pojmu topán(ka) bola podobná obuv s hrubším materiálom, podošvou a tvarom, ktorá sa volá bakancs. Zo slova bakancs vzniklo slovenské slovo bagandža, ktoré ale má dnes už trochu iný význam.) Pôvod maďarského slova topán(ka) je neistý; do úvahy prichádzajú napríklad tieto možnosti: 1. Slovo môže pochádzať napr. zo zvukomalebného maďarského slova top vo význame „ťap, stúpnuť“, alebo z maďarského nárečového slova topa vo význame „majúci ploché/chybné nohy“. V prípade pôvodu z maďarčiny treba maďarské slovo topánka chápať ako zdrobneninu slova topán. 2. Slovo môže alternatívne pochádzať z južnoslovanského slova opanak (význam: sandále, opánka, to, čo sa obopína okolo nohy a pod.). Toto slovo vzniklo z veľmi rozšíreného praslovanského koreňa, ktorý mal viacero variantov a (mimochodom) v dnešnej slovenčine má podobu –pnúť- resp. –päť- (napr. v slovesách obopnúť, pripäť).

1. História topánok

Vedci sa nevedia presne zhodnúť kedy sa začali nosiť prvé topánky. Jeden výskum hovorí, že ľudia začali nosiť prvé topánky pred viac ako 40 000 rokmi. Poriadne dlhá doba prekvapila dokonca aj vedcov. Mysleli si, že naši predkovia vynašli o čosi neskôr. Iná štúdia  zase hovorí, že vznik topánok sa datuje do starovekého Egypta a Grécka. V tej dobe boli populárne najmä sandále najrôznejšieho druhu a dalo sa podľa nich rozoznať, do akej spoločenskej triedy ich nositeľ patrí. Najnovšie objavy z Číny hovoria, že ľudia nosili topánky o 10 000 rokov skôr než sa doteraz predpokladalo. Fosílie jemných kostí objavenej ľudskej nohy potvrdili, že ich majiteľ nosil pravidelne topánky. Vedci dokázali prísť k tomu záveru porovnaním anatomických zmien na kostiach prstov na nohách. Nosíme ich na nohách už viac ako tisícročie, a tak sme si posvietili, akým vývojom topánky za ten čas prešli.

Špicaté topánky, ktoré poznáme zo súčasnosti čerpali inšpiráciu práve z prvých modelov obuvi, aké vôbec história pozná. Špička zahnutá dohora bola typická pre stredovekú Európu. Na ich konci dokonca príslušníci najvyšších tried nosili aj zvončeky, napríklad francúzsky kráľ Filip IV. Dokonca zákonom prikázal šľachticom, aby nosili len tento typ topánok. Zaujímavosťou je, že tento módny trend dokonca prenikol až k vojakom, ktorý nosili k brneniu podobné špicaté topánky z kovu. V období renesancie stále vidieť tento tvar topánok, no menili sa už materiály. Vyrobené boli z kože, zamatu, hodvábu alebo vlny, a to aj v rôznych farbách. Obľúbené podpätky sa začali nosiť až v polovici 16. storočia a neboli len doménou žien. V tých časoch si na nohy dali aj páni také kúsky, za aké by sa ich dnešní potomkovia mužského rodu určite hanbili. Pánske podpätky dosiahli vrchol v 17. storočí počas vlády Ľudovíta XIV., ktorý bol nižšieho vzrastu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.