Blog dáždniky história a zaujímavosti
Fashion

Dáždniky a zaujímavosti o nich

Dáždniky a zaujímavosti o nich

Pri pohľade na zatiahnutú oblohu, hlave v jarnom alebo jesennom počasí nám často prebehne hlavou dnes si musím vziať do kabelky pre každý prípad svoj dáždnik. Ženy väčšinou nosia vo svojich kabelkách  malý skladací dáždnik. Začiatky používania prvého dáždnika – umbrella siahajú až približne až do obdobia pred 4 000 rokmi v Egypte, Číne, Mezopotámii a Grécku a slúžil ako slnečník. Kto ho začal používať ako prvý je ťažké určiť.  Zobrazenie dáždnika, ako ho poznáme dnes resp. slnečníka nachádzame v čínskych maľbách.

Dáždniky a ich používanie v Číne znamenalo aj vysoké spoločenské postavenie a predpokladá sa, že aj prvý skladací dáždnik sa začal používať v tejto krajine. Začiatkom 16. storočia sa dáždnik stal populárny, v daždivom počasí v severnej Európe. Nosili ho hlavne ženy, medzi mužmi ho začal používať a preslávil ho perzský spisovateľ a cestovateľ Jonas Hanway. Prvé dáždniky používané v Európe boli vyrobené z dreva, potiahnuté napusteným plátnom a rukoväte boli taktiež z tvrdého dreva. V roku 1852 vynašiel oceľovú konštrukciu dáždnikov Samuelom Foxom. Povráva sa, že ako inšpiráciou mu bola vystužená spodnička – krinolína a dámsky korzet. Skladací systém sa objavil až o viac než storočie neskôr. Dáždnik sa dokonca stal určitým symbolom anglického džentlmena. Aj dnes používame dáždnik ako praktickú vec pred zlým počasím, zároveň je to náš módny doplnok a ladíme ho k svojmu oblečeniu, kabelke, lodičkám a pod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.